polski angielski niemiecki
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Imieniny: Joachima, Nory, Stefana
Zakaz wykorzystywania wody z sieci gminnej do celów innych niż bytowe

Z uwagi na panujące temperatury i trudną sytuację hydrologiczną, obniżył się poziom wody w studniach, w Kaleniu i Kłudnie. W ciągu kilku ostatnich dni zaobserwowano znaczny wzrost poboru wody na tych ujęciach. Zwiększone zużycie obserwujemy od godzin południowych w piątek do późnych godzin nocnych w sobotę, oraz w okresach kiedy panują wysokie temperatury powietrza

Mając na uwadze powyższe, wprowadzam czasowy zakaz wykorzystywania wody z gminnej sieci wodociągowej do podlewania trawników, tuneli foliowych, ogródków przydomowych, działkowych oraz wykorzystywania wody do celów budowlanych, napełniania basenów sztucznych, itp.

Proces uzdatniania wody jest procesem dosyć czasochłonnym. Nie ma możliwości zasilenia sieci w wodę bezpośrednio ze studni, ponieważ nie spełniała by ona określonych parametrów. Aby zapewnić wszystkim Mieszkańcom dostęp do wody pitnej, należy zdecydowanie ograniczyć jej używanie do innych celów, m.in. podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej tuneli foliowych, trawników, ogródków przydomowych, działkowych oraz wykorzystywania wody do celów budowlanych, napełniania basenów sztucznych, itp.

Z uwagi na niespotykany w innych gminach poziom zużycia wody, rozpoczynamy kontrolę całej sieci, za pomocą zestawów lokalizacyjnych do lokalizacji sieci podziemnych, zarówno w celu wyeliminowania podziemnych wycieków, które są możliwe z uwagi na zużycie elementów rurociągu oraz do precyzyjnego śledzenia przebiegu  instalacji, w celu wyeliminowania, potencjalnych nielegalnych przyłączy. Będą również kontrole doraźne związane z wykorzystywaniem nieuprawnionym wody z hydrantów przeciwpożarowych oraz z opomiarowanych przyłączy, na cele inne niż bytowe.
Zużycie wody będzie systematycznie monitorowane i kontrolowane.

Średnie dobowe zużycie wody na stacji uzdatniania w Kłudnie, wynosi pomiędzy 130 a 150 metrów sześciennych na dobę. W okresach wzmożonego zapotrzebowania dochodzi do 700 metrów sześciennych i nie ma możliwości wtłoczenia na tej stacji większej ilości wody.
Obecnie trwają prace projektowe dotyczące modernizacji stacji uzdatniania wody w Skrzynnie, co w znacznym stopniu wyeliminuje problem. Prace przygotowawcze w tym zakresie rozpoczęły się jeszcze w roku 2015. Jak się okazało, Gmina Wieniawa nie była właścicielem działki 85/3, na której zlokalizowane są studnie i stacja uzdatniania w Skrzynnie. Tym samym nie było możliwości podjęcia jakichkolwiek działań związanych z projektem modernizacji stacji z uwagi na brak uprawnień Gminy Wieniawa do dysponowania gruntem. Po uzyskaniu prawa własności, rozpoczęto prace projektowe, które zgodnie z zawartą umową, mają zakończyć się do końca października b.r.

W budżecie na 2019 r., zostanie uwzględnione nowe zadanie inwestycyjne, modernizacja studni i stacji uzdatniania wody w Skrzynnie, którego realizacja, w zależności od kosztów prac remontowych winna zakończyć się do końca 2019r
Jeśli zaistnieje taka konieczność, woda do picia oraz dla zwierząt będzie dostarczana indywidualnie do gospodarstw. O zaistnieniu takiej potrzeby prosimy informować Sołtysów lub bezpośrednio do czasu ustania problemu.

Prosimy również o obserwację przebiegu sieci wodociągowej. Jeśli zauważą Państwo awarię, bądź korzystanie z ujęć w sposób niedozwolony, prosimy o kontakt.
 

08-08-2018
Szukaj w artykułach
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31